Ponieważ pojawienie się obrzęków nóg może wynikać z różnych przyczyn, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu upewnienia się, jaką chorobą należy się zająć. Gdy inne przyczyny zostaną wykluczone, aby zredukować obrzęk wynikający z ograniczonej sprawności ruchowej można wykorzystywać różne strategie.

Podczas chodzenia i stania, aktywność mięśni w nogach pomaga pompować krew z nóg z powrotem do serca. W pozycji siedzącej, siła grawitacji przyciąga krew w dół, w kierunku stóp. Podczas długiego siedzenia występuje niewystarczające działanie mięśni nóg, aby mogło ono przeciwdziałać sile grawitacji i pompować krew z powrotem do serca. Spróbuj, jeśli to tylko możliwe, wstawać na co najmniej pięć minut po każdej godzinie siedzenia. Jeśli nie jesteś w stanie ustać samodzielnie, możesz rozważyć użycie urządzenia wspierającego utrzymanie pozycji stojącej.

Niektóre modele mogą nawet pomóc Ci wstawać z pozycji siedzącej do pozycji stojącej. Krótkie okresy wstawania z pozycji siedzącej odciążają długotrwały nacisk na pośladki i mięśnie nóg, pozwalając pompować krew z powrotem do serca. Jeśli stanie jest dla Ciebie bardzo trudne, staraj się podnosić nogi po każdych dwóch godzinach siedzenia i odpoczywaj, układając je na krześle lub taborecie, który jest co najmniej tak wysoki, jak Twoje biodra. Podczas, gdy Twoje nogi są podwyższone, spróbuj zrobić kilka ćwiczeń stóp i kostek, które będą pomagały pompować krew z powrotem do serca.

Trzymaj nogi uniesione powyżej poziomu bioder przez co najmniej trzydzieści minut. W przypadku ciężkich obrzęków, może być konieczne, aby położyć się na pewnej części ciała każdego dnia i trzymać nogi podniesione powyżej poziomu serca. Dodatkową strategią kontrolowania zmniejszania opuchlizny nóg jest noszenie na sobie pończoch uciskowych, które muszą zostać ustalone i przystosowane specjalnie dla danej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *