Stwardnienie rozsiane może wywołać szeroki zakres objawów, jednak ma na dzień dzisiejszy wyczerpującej listy wczesnych objawów. Co może być pierwszym objawem dla jednej osoby nie koniecznie może być doświadczane przez inną osobę.

Ludzie mogą mieć różne objawy w różnym czasie i, chociaż niektóre z nich są bardzo powszechne, nie ma typowego wzoru, który ma zastosowanie do wszystkich przypadków.

 

Problem z widzeniem


Znane jako zapalenie nerwu wzrokowego – to jeden z bardziej oczywistych wczesnych objawów, ale to wciąż „niejasny” objaw neurologiczny, taki jak drętwienie lub mrowienie. Nie należy zakładać od razu, że jest to objaw który zwiastuje nastanie MS – nie każdy, kto doświadcza zapalenia nerwu wzrokowego zachoruje na stwardnienie rozsiane.

Jeśli jednak to MS to powodować niewyraźne, podwójne lub nawet utratę wzroku. Może pojawić się ból, jeśli chory spojrzy w górę lub w bok.

 

Mrowienie i drętwienie


Stwardnienie rozsiane wpływa na nerwy w mózgu i rdzeniu kręgowym. Oznacza to, że może wysłać sprzeczne sygnały w organizmie. Zdarza się, że żadne sygnały nerwowe nie są wysyłane – powoduje to drętwienia.

Mrowienie i drętwienie są jednym z najczęstszych objawów stwardnienia rozsianego. Miejsca w których pojawia się drętwienie obejmują twarz, ramiona, nogi i palce.

 

Ból i skurcze


Przewlekły ból i mimowolne skurcze mięśni są także wspólnym objawem stwardnienia rozsianego. W jednym z badań wykazano, że połowa osób z MS walczy z przewlekłym bólem.

Sztywność mięśni lub skurcze (spastyczność) są cechą charakterystyczną. U chorych może wystąpić sztywność mięśni lub stawów, jak również niekontrolowane ruchy, bolesne szarpnięcia kończyn. Najczęściej dotknięte są nogi, ale ból pleców jest również dość powszechnym objawem.

 

Zmęczenie i osłabienie


Niewyjaśnione zmęczenie i osłabienie występuje u około 80 procent osób we wczesnych stadiach SM.

Zespół przewlekłego zmęczenia występuje, gdy dochodzi do pogorszenia stanu nerwów kręgosłupa. Zazwyczaj zmęczenie pojawia się nagle i trwa przez kilka tygodni, zanim ulegnie poprawie. Słabość jest najbardziej widoczna na początku w nogach.

 

Problemy z równowagą i zawroty głowy


Zawroty głowy i problemy z koordynacją i równowagą mogą zmniejszać ruchliwość osoby ze stwardnieniem rozsianym. Osoby z SM często czują zawroty głowy, bóle głowy, lub czują jakby ich otoczenie wirowało (zawroty głowy). Ten objaw występuje często, kiedy chora na SM osoba wstaje.

 

Pęcherz moczowy, jelita i dysfunkcje seksualne


Dysfunkcja pęcherza jest kolejnym objawem występującym nawet u 80 procent osób ze stwardnieniem rozsianym. Objawem może być częste oddawanie moczu, często silne pragnienie oddania moczu lub niemożność utrzymać w pęcherzu.

Objawy związane z oddawaniem moczu, są często ograniczone. U osób z SM rzadziej mogą wystąpić zaparcia, biegunki lub utrata kontroli spastyczności jelit.

Problemy z pobudzeniem seksualnym mogą stanowić problem dla osób ze stwardnieniem rozsianym, ponieważ podniecenie płciowe zaczyna się w ośrodkowym układzie nerwowym.

 

Problemy poznawcze


Mogą to być:

– problemy z pamięcią
– skrócony czas koncentracji
– problemy językowe
– trudności z utrzymaniem zorganizowania
Depresja i inne problemy emocjonalne są także dość charakterystyczne.

 

Zdrowie emocjonalne


Depresja jest powszechna wśród osób z SM. Stwardnienie rozsiane może również powodować drażliwość, wahania nastroju i stan zwany dwubiegunowością. Wiąże się to niekontrolowanym napadem płaczu i śmiechu.

Nie radzenie sobie z objawami stwardnienia rozsianego, a także problemy z relacjami lub rodziną, może powodować depresję i inne zaburzenia emocjonalne w jeszcze większym stopniu.

 

Inne objawy


Nie każdy kto choruje na stwardnienie rozsiane będzie miał takie same objawy. Różne objawy mogą objawiać się podczas nawrotów lub ataków choroby. Inne objawy które mogą wystąpić to:

– utrata słuchu
– drgawki
– niekontrolowane drżenie
– problemy z oddychaniem
– bełkotliwa wymowa
– trudności w połykaniu

 

Czy moje objawy to stwardnienie rozsiane?


Jedynie neurolog może zdiagnozować stwardnienie rozsiane. Jeśli lekarz rodzinny uważa, że Twoje objawy wymagają dalszego diagnozowania, powinieneś zostać skierowany do innego specjalisty. Najlepiej umówić się z lekarzem pierwszego kontaktu w przypadku jakichkolwiek objawów, które Cię martwią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *