ISC jest strategią zmierzającą do tego, aby utrzymać i z czasem poprawić wygląd i funkcjonowanie pęcherza moczowego. Metoda ta zapobiega infekcjom, redukuje objawy i zapobiega długoterminowym powikłaniom z powodu przewlekłego ZUM. Niektórzy pacjenci mogą uznać, że ich objawy ze strony pęcherza są w niektórych momentach bardziej problematyczne, niż w innych. Może okazać się, że na okres największego nasilenia objawów należy wykonać ISC, a następnie – gdy tylko stan pacjenta ulegnie polepszeniu – zrezygnować z cewnikowania.

Cewnik Foleya jest natomiast wykorzystywany u chorych, którzy nie są w stanie zarządzać funkcjonowaniem swojego pęcherza w żaden inny sposób, a także u tych, których objawy ze strony układu moczowego nie zostały skutecznie skontrolowane przez leki lub strategie samoopieki, ewentualnie dlatego, że inne objawy (na przykład ciężka spastyczność, drżenie, osłabienie, zaburzenia poznawcze) koliduje z ich zdolnością do wielokrotnego wykonywania ISC. Układ moczowy jest normalnie zamknięty dla środowiska zewnętrznego, nawet w przypadku, gdy jego funkcjonowanie jest z jakichś powodów zaburzone.

Założony na stałe cewnik wprowadza się do pęcherza moczowego tylko raz, ale od tego momentu zamknięty do tej pory system jest przez cały czas otwarty – przez to dana osoba jest podatna na rozmaite infekcje, prowadzące na przykład do powstawania kamieni pęcherza moczowego i innych zaburzeń układu moczowego. Cewniki Foleya są więc ostatecznością, stosowaną wyłącznie wtedy, gdy inne metody leczenia nie okażą się skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *