Trudności w oddychaniu – nie tak często słyszy się skargi pacjentów na takie objawy stwardnienia rozsianego . Rzeczywiście, dużo bardziej niepokoją pacjentów objawy, takie jak spastyczność , osłabienie, zaburzenia widzenia , zaburzenia sensoryczne itp. Z reguły, ciężkie zaburzenia układu oddechowego występują w późniejszych etapach rozwoju MS.

Jednakże, według pewnych badań, u około 20% pacjentów z SM występują znaczne zmiany głębokości i rytm ruchu oddechowego. O zaburzeniach oddychania świadczą:

  • zadyszka
  • uczucie duszności,
  • trudność w odkaszlnięciu,
  • przedłużająca się czkawka

Oddechowe procesy fizjologiczne: podawanie tlenu do tkanek i usuwanie dwutlenku węgla i wody są kontrolowane przez autonomiczny układ nerwowy. Autonomiczny układ nerwowy kontroluje czynności życiowe, takie jak oddychanie, bicie serca, krążenie krwi, trawienie itp, które nie są zależne od świadomości. Zwolnienie pracy serca, branie głębokich oddechów, praca narządów wewnętrznych występuje „automatycznie”, bez konieczności zrozumienia każdego procesu.

 

Przyczyny zaburzeń oddechowych w stwardnieniu rozsianym


W stwardnieniu rozsianym, najczęstszą przyczyną duszności jest słabość mięśni zaangażowanych w cykl oddychania (wdech-wydech). W stwardnieniu rozsianym, utrata siły mięśniowej może pojawić się zarówno w mięśniach rąk i nóg, jak i w klatce piersiowej, czy mięśniach brzucha. W tym przypadku u pacjenta może wystąpić duszność, trudności przy braniu głębokiego oddechu, kaszlu itp.

Inna przyczyna zaburzeń oddechowych może być skutkiem ubocznym niektórych leków w objawowym leczeniu stwardnienia rozsianego: zwiotczających mięśnie (stosowane przy leczeniu spastyczności ), środki uspokajające, niektóre rodzaje leków przeciwbólowych. Niektóre z tych leków mogą upośledzać oddychanie.

W związku z tym należy wspomnieć o leczeniu zapobiegawczym MS lekiem Copaxone . Wiadomo, że natychmiast po iniekcji (w ciągu kilku minut), u niektórych pacjentów może rozwinąć się stan objawiające się dusznościami, bólem w klatce piersiowej, tachykardią, etc. Niezwykle rzadko występują poważne reakcje alergicznych na interferon-beta , w tym trudności z oddychaniem, wysypki itp.

Stan zagrożenia życia może mieć miejsce w zachłystowym zapaleniu płuc. Rozwija się w wyniku wpadnięcia do oskrzeli i płuc kawałków żywności, wody lub śliny. Dysfagia , które dotyczy pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, zwiększa ryzyko zachłyśnięcia płuc.

 

Leczenie zaburzeń oddechowych


Bardzo rzadko zaburzenia oddychania u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym są tak poważne, że wymagają one użycia specjalnych urządzeń, zapewniających dodatkową podaż tlenu. Częściej trudności w oddychaniu mogą stać się przyczyną zmęczenia, pogłębiając w ten sposób zmęczenie, tak charakterystyczne dla RS lub powodować niepokój, nasilenie depresji . Jednak musimy pamiętać, że układ oddechowy to istotny układ działa. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia związane z zaburzeniami jego pracy, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty. Co więcej, tylko on może określić, czy twoje obserwacje są związane z objawami stwardnienia rozsianego ,czy objawami innej choroby (w tym, na przykład, SARS i grypy ). W wyznaczonym czasie odpowiednie leczenie może zapobiec poważnym komplikacjom!

Oprócz leczenia farmakologicznego, które, jeśli to konieczne, przepisane jest przez lekarza, trudnościom z oddychaniem mogą pomóc:

1. Ćwiczenia oddechowe, które usprawniają głębokie oddychanie. Na przykład, wyobraźmy sobie, że trzeba powoli zdmuchnąć świeczki na torcie urodzinowym. Weź głęboki wdech przez nos i zdmuchnij powoli przez usta wyimaginowane świece;

2. Joga może pomóc nauczyć się kontrolować swój oddech i oddychać głęboko;

3. Prawidłowa pozycja ciała: spróbuj usiąść lub stanąć prosto, nie przechylając głowy w dół i do przodu, obserwuj postawę

4. Proste reguły zachowania się przy stole ( artykuł o zaburzeniach połykania ) pozwoli na zminimalizowanie ryzyka zadławienia

5. Oczywistym sposobem, aby uniknąć problemów z oddychaniem dla tych, którzy palą – jest rzucenie palenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *