Pomimo faktu, że problemy w funkcjonowaniu jelit są powszechne u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, często informacja o tym zostaje pominięta. Uważa się, że częstość występowania zaburzeń jelitowych u pacjentów z SM jest znacznie wyższa niż w całej populacji. Do 70% pacjentów skarży się na zaparcia lub nietrzymanie stolca, a te dwa problemy często współistnieją. Niektóre źródła podają, że 43% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym cierpi na zaparcia, 53% – to nietrzymanie stolca, biegunka.

Dysfunkcja jelit jest głównym źródłem problemów psychologicznych i społecznych, wielu ludzi żyjących ze stwardnieniem rozsianym. Objawy związane z zaburzeniem czynności pęcherza i jelit, powoduje poważne ograniczenia w codziennym życiu. Problemy, które są związane z zaburzeniami czynności jelit mają wpływ na wiele czynników, w tym dominujących w tradycji i kulturze społeczeństwa.

Funkcjonowanie jelit jest niezwykle złożonym procesem, który angażuje wiele nerwów i mięśni. Dysfunkcje pęcherza i jelit są często związane z zaburzeniami dolnych kończyn – paraliżem kończyn dolnych lub trudnościami z chodzeniem, problemom towarzyszą często zaburzenia pęcherza i jelit, a zatem pogarsza stan pacjenta.

 

Kontrolowanie defekacji


Przypadkowy akt defekacji zachodzi z udziałem korzy mózgu, korzy móżdżku i podwzgórza, skąd wiadomość przechodzi przez ośrodek mimowolnego oddawania kału, który znajduje się w rdzeniu kręgowym. Gdy odbytnica jest wypełniona kałem, a ciśnienie w niej rośnie, pojawia się potrzeba wydalenia kału. Wiadomość z mózgu i rdzenia kręgowego, doprowadza do rozluźnienia zwieracza, skurczu mięśni brzucha i przepony, co prowadzi do przemieszczania jelit.

Uszkodzenie jakiejkolwiek części ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego zaangażowanej w defekację, może zmniejszyć lub całkowicie przerwać przesyłanie impulsów, powodując zmniejszenie lub utratę kontroli nad aktem dobrowolnym wydalenia stolca, nietrzymanie stolca, zwolnienie transportu (zaparcia) lub odwrotnie, szybki transport (luźne stolce, biegunka). Naruszenie aktywności odruchowej koordynacji okrężnicy, odbytnicy, zwieracza, mięśni dna miednicy może również powodować problemy z wydalaniem.

Te problemy patofizjologiczne są potęgowane przez ograniczoną mobilność, polipragmazję (jednoczesne przyjmowanie wielu leków), spastycznoścć i zmęczenie .

 

Objawy dysfunkcji jelit w SM


Najczęstsze objawy zaburzenia czynności jelit u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym to:

 • Opóźnienie wydalania stolca (zaparcia). wypróżnienia rzadziej niż trzy razy w tygodniu występują z silną potrzebę wysiłku podczas wypróżnień, bardzo twarde stolce;
 • luźne stolce ( biegunka, nietrzymanie stolca)
 • nietrzymanie kału w przypadku braku pilności.

 

Diagnoza dysfunkcji jelit


W diagnozie dysfunkcji jelit należy wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne cechy danej osoby, ale także ewentualny wpływ na stwardnienie rozsiane w procesach funkcjonowania przewodu pokarmowego (czyli brać pod uwagę nie tylko ewentualne uszkodzenia dróg nerwowych zaangażowanych w akt defekacji, ale także obecne u pacjenta inne objawy, skutki uboczne leku itp.); Jest również konieczne, aby wykluczyć inne towarzyszące choroby, które mogą powodować problemy jelitowe, które prowadzą do badań gastroenterologicznych jelit i testów diagnostycznych.

Podczas badania ekspert poprosi aby poinformować nas o:

 • Częstotliwość, kształt i objętość stolca;
 • Metodach stosowanych w celu ułatwienia ewakuacji kału (środki przeczyszczające, doodbytnicze, używki, etc.);
 • epizodach nietrzymania stolca;
 • Uczuciu wypróżnienia i ewentualne odroczenie aktu defekacji po pierwszym odczuciu potrzeby
 • Tryb odżywiania: apetyt, częstotliwość posiłków, spożywanie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych;
 • Tryb przyjmowania płynów

Kompleksowa ocena naruszenia funkcjonowania jelit u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym uwzględnia:

 • Rodzaj SM i stopień niepełnosprawności;
 • Krótka historia choroby, w tym chorób / operacji związanych z przewodem pokarmowym, historię położniczą
 • Farmakoterapię SM i inne współistniejące choroby (w tym suplementy diety, preparaty ziołowe, etc.) skutkami ubocznymi wielu leków są zaparcia lub biegunki;
 • Obecność innych objawów, takich jak wzdęcia, ból, krwawienie z odbytu, hemoroidy, szczeliny itp

Często badanie może obejmować badanie palpacyjne, które pozwala lekarzowi ocenić stan zwieracza odbytnicy.

 

Leczenie dysfunkcji jelit


Leczenie zaburzeń pracy jelit ma na celu wyeliminowanie głównych objawów:

 • w przypadku nietrzymania stolca jest to konieczne, aby zapewnić przewidywalne i wydajne wypróżnienie w wybranym czasie.
 • zaparcia, jeśli to konieczne, ułatwić skuteczne wypróżnienie o odpowiedniej konsystencji i na bieżąco.

Wybór odpowiedniej metody leczenia jest dokonywany przez lekarza po przeprowadzeniu dokładnej kontroli. Mimo delikatności problemu, samodzielne funkcjonowanie z zaburzeniami pracy jelit nie jest dozwolone, więc należy skonsultować się z ekspertami by uzyska kwalifikowaną pomoc!

 

Dieta na zaparcia


Stosowanie Błonnika na czynność jelit u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym nie jest w pełni zrozumiane, ale korzyści zdrowotne odpowiedniego użycia rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika zawartego w owocach, warzywach i całych ziaren są dobrze znane. Pokarmy, które przyczyniają się do normalizacji wypróżnień:

 • Pokarmy zawierające błonnik: chleb z mąki pszennej, marchew, ogórki, buraki, cukinia, suszone owoce, orzechy i owies. Mechanizm działania tych produktów porównuje się do działania środka przeczyszczającego z uwagi na powodowanie wzrostu objętości treści jelitowej
 • Pokarmy zawierające fruktozę, lewulozę, dekstrozę, miód, suszone śliwki, suszone morele, figi, brzoskwinie, morele, słodkie jabłka, śliwki, gruszki, melon, dynia, agrest, jagody. Mechanizm działania przeczyszczającego tych produktów jest spowodowany stymulacją ruchliwości jelit ze względu na tworzenie się kwasów w wyniku fermentacji, oraz zwiększone wydzielanie gruczołów trawiennych.
 • Produkty zawierające tłuszczowe wielonienasycone kwasy : olej rybi, olej z oliwek, olej słonecznikowy, olej kukurydziany, orzechy.
 • Produkty zawierające kwasy organiczne: produkty mleczne, fermentowane i marynowane warzywa, kwasy cytrusowe. Mechanizm działania tych środków przeczyszczających produktów polega na na zwiększeniu ruchliwości jelit.

Spożywanie tych produktów należy zwiększać stopniowo, aby uniknąć wzdęcia.

Z diety wykluczyć chleb z mąki, pieczone, tłuste mięsa, wędliny, konserwy, pikantne potrawy, czekoladę mocną kawę i herbatę. Ogranicz owsiankę kaszę, ryż, makaron, ziemniaki. Nie zaleca się do produktów, które powodują wzdęcia (fasola, kapusta, szpinak, jabłko i sok z winogron). Wyłączone są pokarmy bogate w olejki eteryczne (rzodkiew, rzepa, cebula, czosnek, rzodkiewka).

 

Dieta przy biegunkach, nietrzymaniu kału


W przeciwieństwie do zaleceń dietetycznych przy zaparciach, dieta w biegunce ogranicza spożycie błonnika, tłuszczów, kwasów tłuszczowych, substytutów cukru, kwasów organicznych. Wykluczone są produkty, które zwiększają procesy fermentacji w jelicie, pobudzają wydzielanie żółci i pracę żołądka i trzustki.

 

Spożycie płynów


Woda wchłania się w jelicie grubym. W czasie, gdy czas przejścia kału wzrasta, wchłania się więcej wody, co zwiększa ryzyko zaparć. Niewystarczające przyjmowanie płynów jest również ważnym czynnikiem.

Normalnie, dzienne spożycie płynów (w tym herbaty, soków, zup, etc.) muszą być zgodne z 1,5-2 litrów. W większości przypadków, podaż wystarczającej objętości płynów może być określony przez obserwowanie koloru moczu: słomkowożółty mocz wskazuje na odpowiednią ilości, ciemny moczu wskazuje, że podaż płynu powinna zostać zwiększona. W przewlekłych zaparciach pozytywny wpływ może mieć poranne spożycie szklanki zimnej wody na czczo.

 

Toaleta


U pacjentów z zaparciami, którzy mają możliwość korzystania z toalety, prawidłowa postawa fizjologiczna podczas defekacji może poprawić wydalanie.

Nogi powinny być wsparte, a kolana powinny znajdować się wyżej niż biodra. Uważa się, że położenie korpusu w pozycji „prawie w kucki” mając pod nogami mały stojak, najbardziej sprzyja pracy jelit. Mięśnie brzucha powinny być lekko wystające, co przyczynia się do wzrostu ciśnienia.

 

Masaż brzucha


Masować brzuch – nieinwazyjna technika, która promuje normalizację prędkości tranzytowej stolca, co może znacząco zmniejszyć, a w niektórych przypadkach, nawet przerwać przyjmowanie środków przeczyszczających. Masaż odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w okolicy pępka.

 

Środki przeczyszczające


W przypadkach, w których zmiany w diecie były nieskuteczne lub nie są skuteczne, lekarz może zalecić stosowanie środków przeczyszczających. Zazwyczaj branie tych leków zaczyna się od małych dawek, stopniowo zwiększając je by uzyskać odpowiednią konsystencję stolca i ustanowić normalną częstotliwość wypróżnień. W leczeniu zaparć stosuje się następujące leki:

 • Leki, które zwiększają objętość treści jelitowej. Przyjęcie tych środków powinno być połączone z odpowiednią ilością płynów. Ich zastosowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy jest normalna przepuszczalność jelit. Efekt stosowania tych leków występuje w ciągu kilku dni regularnego stosowania:
 • osmotyczne środki przeczyszczające – substancje, które promują spowolnienie wchłaniania wody w jelicie grubym;
 • przeczyszczające środki zwiększające perystaltykę jelit. Efekt ten jest osiągany po 8-12 godzinach stosowania tych leków, więc ich spożycie powinno być zaplanowane w zależności od pożądanego czasu wystąpienia ruchu jelit.

 

Instrukcja obsługi


W niektórych przypadkach,przy defekacji występuje potrzeba ręcznej manipulacji: wprowadzenie palca (w rękawicy gumowej) do odbytnicy by usunąć odchody. Jest to dość powszechny rodzaj interwencji u pacjentów z neurogenną dysfunkcją jelit, często stosowana jako główny sposób odprowadzania kału. Podczas tego zabiegu, jest minimalne ryzyko błędnej stymulacji, co może prowadzić do zmian tętna.

Całkowite lub częściowe rozwiązanie problemów wynikających z naruszenia normalnej pracy jelit u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane może znacznie poprawić ich stan fizyczny i emocjonalny. Jednakże, leczenie zaburzeń pracy jelita grubego powinny być prowadzone pod nadzorem lekarza: samoleczenie nie tylko pogarsza te problemy, ale również powoduje pojawianie się nowych niepożądanych objawów, związanych z przewodem pokarmowym i układem nerwowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *